Page Name

2012 Speakers, Titles and Abstracts

Woodburn Hall (WH) 112

  • 10:00-10:25 
    Laura Booton,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Nebraska Wesleyan University
    Chase Mathison,
    Rose-Hulman Institute of Technology 
    Determining Properties of Metal by Analyzing Changes in Impedance
  • 10:35-11:00 
    Kyla Baldwin,
    Indiana University 
     Drew Reisinger,
    Indiana University and University of Evansville
    Representing Tilings on Closed Surfaces by Quadrilaterals 
  • 11:10-11:35
    Adrienna Bingham,
    Valparaiso University and Angelo State University 
    Denali Molitor,
    Valparaiso University and Colorado College 
    Julie Pattyson 
    Valparaiso University and University of Saint Joseph 
     Vertical transmission in epidemic models with isolation from reproduction
  • 11:45-12:10 
    Emily Grube,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Carleton College 
    Miranda Sawyer,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Northeastern State University (Oklahoma)
    Robust FBA: A Mathematical Journey
  • 1:45-2:10 
    John Strieff,
    Wabash College 
    The Tradition of Diagrams in Manuscripts of Eutocius 
  • 2:20-2:45 
    Annie Murphy,
    Indiana University and Clarkson University 
    Ashley Weber,
    University of Michigan 
     Developing a Phylogenetic ANCOVA: Analyzing Multiple Variables in the Evolution of Continuous Traits
  • 2:55-3:20 
    Molly Stillman,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Western State College of Colorado 
    Modeling the Inner Structure of a Cookie: 2D 

Woodburn Hall (WH) 114

  • 10:00-10:25 
    Matt Charnley,
    Rose-Hulman Institute of Technology and University of Notre Dame 
    Andrew Rzeznik,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Cornell University
    Thermal Detection of Inaccessible Plate Corrosion
  • 10:35-11:00 
    Lindsay Martin,
    Indiana University 
    3-dimensional Gluings of Cubes 
  • 11:10-11:35
    John Shrontz 
    Valparaiso University and University of Alabama, Huntsville 
    A Partial Ordering of Knots 
    Arazelle Mendoza,
    Valparaiso University and Christopher Newport University

    Tara Sargent,
    Valparaiso University and Clarke University 

  • 11:45-12:10 
    Philip Bontrager,
    Goshen College 
    Fair Allocation Visualizations 
  • 1:45-2:10 
    unscheduled,
  • 2:20-2:45 
    Stephen Bates,
    Indiana University and Harvard University 
     Maximum Likelihood Estimation of the Heterozygosity of DNA Sequences
  • 2:55-3:20 
    Caleb McWhorter,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Ithaca College 
    A Foam Model for Bread Development 

Woodburn Hall (WH) 116

  • 10:00-10:25 
    Ted Samore,
    Rose-Hulman Institute of Technology 
    Numerical Simulation of Estrogen Protein Dimer Exchange in a Chromatography Column
  • 10:35-11:00 
    Alex Chin,
    Indiana University and North Carolina State University 
    Probabilistic Modeling Techniques for Microtubules 
  • 11:10-11:35
    Connor Scholten,
    Valparaiso University and Grand Valley State University 
     Tyler Schrock
    Valparaiso University and Troy University 
    Alexa Serrato,
    Valparaiso University and Harvey Mudd College 
    Generalized Pattern Containment in Trees 
  • 11:45-12:10 
    Kenneth Reed,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Texas A and M University 
     Modeling Dough Expansion During The Rising Process
  • 1:45-2:10 
    unscheduled,
  • 2:20-2:45 
    Kristin Cordwell,
    Indiana University and Princeton University 
    Selina Gilbertson,
    Indiana University and Northern Arizona University 
    On the Realizability of a Critical Portrait
  • 2:55-3:20 
    Amy Ko,
    Rose-Hulman Institute of Technology and Amherst College 
    Michael MacGillivray
    Rose-Hulman Institute of Technology and University of Notre Dame Robust Flux Balance Analysis: Computational Results